Поради случка од 2000 година

Веста дека Алиоски ќе оди во Галатасарај ги налути фановите на Лидс, тие вандализираа графит на кој го има неговото име (ФОТО)

За навивачите на Лидс, Галатасарај е посебно омразен клуб откако во 2000 година во голем инцидент во Истанбул двајца фанови на англискиот тим беа избодени до смрт. 

„Фудбал инсајдер“ синоќа објави дека Алиоски се договорил со Галатасарај, а тоа посебно ги налути навивачите на Лидс.
 
Во 2000 година, фановите на Лидс, Кевин Спеит и Кристофеј Лофтус беа избодени до смрт од навивачи на Галатасарај. Тогаш Лидс му гостуваше на турскиот клуб во полуфинале од УЕФА купот.
 
Иако поминаа 21 година оттогаш, навивачите на Лидс не го забораваат тој инцидент, па веста дека Алиоски ќе се пресели токму во Галатасарај посебно ги налути.
 
На графит со името на Алиоски во Лидс, навивачите синоќа напишаа „Умри ФК Галатасарај“.
 
 
Олеснителна околност за Алиоски е што натпреварите оваа сезона се играат без публика, па нема директно да го почувствува гневот од фановите.
 
Алиоски не е прв фудбалер кој од Лидс заминал во Галатасарај по тој страшен инцидент. Претходно тоа го направи Хари Кјуел кој по трансферот во турскиот клуб стана омразена личност за фановите на Лидс.

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе