Бундеслига

Вердер без да го победи Хајденхајм обезбеди опстанок, ќар ќе имаат и Дортмунд и Хофенхајм (ВИДЕО)

Вердер Бремен одигра 2-2 на гостувањето кај Хајденхајм па успеа да се обезбеди опстанок, вестите се добредојдени и за Борусија Дортмунд и Хофенхајм.

Вердер Бремен беше на прагот на преселба во втора лига, но некако успеа да го фати последниот воз за двомечот за бараж, а таму без да го победи Хајденхајм, обезбеди опстанок.

„Зелено-белите“ останаа во елитата благодарејќи на правилото гол во гости. Откако првиот меч заврши 0-0, вечерва Вердер Бремен на гостувањето кај Хајденхајм се избори за 2-2 па следната сезона ќе им биде 57-ма во Бундеслигата. 

Вестите се добредојдени и за Борусија Дортмунд и Хофенхајм. Со обезбедениот опстанок се активираат клаузули со кои Вердер Бремен треба да го купи Омер Топрак за 4 милиони евра и Леонардо Битенкурт за 7 милиони евра.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе