ПМФЛ

Важни победи за Работнички и Силекс, Беласица одигра реми во Чаир

Работнички конечно побеи, со 2-0 ја совлада екипата на Македонија Ѓорче Петров и освои важни бодови во борбата за опстанок, голем триумф и за Силекс кој во Кратово го совлада Вардар, Беласица одигра само 2-2 на гостувањето кај Шкупи. 

Битката за опстанок продолжува и таа ќе се води до последното коло, денеска победници беа Работнички и Силекс кои освоија многу важни бодови.
 
Работнички конечно дојде до триумф, со автогол на Нето и погодок на Ацковски ја совлада Македонија Ѓорче Петров со 2-0.
 
Многу важна победа обезбеди и Силекс кој со гол на Георгиев од пенал во првото полувреме дојде до триумф над Вардар од 1-0.
 
Беласица два пати изедначуваше на гостувањето кај Шкупи. Домаќините имаа водство од 1-0 и 2-1 со голови на Устабаши и Бајрами, а Струмичани израмнуваа со погоди на Маслаќ и Георгиев.
 
Ренова и Академија Пандев одиграа 1-1. Гостите водеа со 1-0 преку Миловановиќ, а Рамадани донесе бод за тимот од Џепчиште
 
Шкендија со 4-1 славеше на гостувањето кај Победа. Шефити даде два гола, по еднаш погодија Зејнулаи и Бериша. Погодокот за Прилепчани беше дело на Ефремов.
 
Табела:
 
1. Шкендија 76
2. Вардар 60
3. Академија Пандев 57
4. Шкупи 44
5. Ренова 43
6. Работнички 43
7. Македонија Ѓорче Петров 41
8. Силекс 41
9. Беласица 38
10. Победа 23

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе