ДОПОЛНИТЕЛЕН МОТИВ ЗА ФУДБАЛЕРИТЕ

Вардарци ќе поделат 100.000 евра ако го поминат АПОЕЛ!

Доколку успеат да го поминат АПОЕЛ и да се пласираат во следното квалификациско коло, фудбалерите на македонскиот шампион ќе поделат премија од 100.000 евра.

Раководството на Вардар не штеди, клубот го одврзува ќесето и на играчите им нуди богата премија за победа над АПОЕЛ. Фудбалерите ќе поделат 100.000 евра, пишува Македонски Спорт.
 
Оваа сума е најголема премија за било кој наш тим досега, но главниот мотив на фудбалерите ќе биде исполнетата арена и гледачите кои ќе дојдат да ги бодрат црвено-црните.
 
Доколку Вардар го помине АПОЕЛ, следува победникот од дуелот помеѓу Митјиланд и Линколн преку кој се стигнува во групна фаза, во најмала рака во Лига Европа, во таков случај раководството на Вардар е подготвено да им подели на фудбалерите половина милион евра.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе