ПМФЛ

Вардар загуби во Ѓорче Петров, Работнички се спасуваше од пораз против Струга ТЛ

Нов пораз за Вардар во Првта лига, актуалниот шампион со 2-1 загуби на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров, Работнички во финишот даде гол за реми со Струга ТЛ од 1-1. 

Фото: ФК Вардар
Басит Абдул Калид беше херојот на Македонија Ѓорче Петров, тој со два гола ја донесе победата против својот тим.
 
Резултатот беше отворен уште во втората минута кога Калид за прв пат ја затресе мрежата на Вардар. Но црвено-црните брзо изедначија благодарение на гол на Лазаревиќ.
 
Пред самиот крај на првото полувреме по една грешка на Величковиќ, Калид го постигна и својот втор гол за победа на Македонија ЃП од 2-1.
 
Струга Триум Лум беше блиску до победа на гостувањето кај Работнички откако поведе со гол на Цветаноски во 77. минута, но романтичарите погодија преку Тошевски десет на три минути до крајот за конечни 1-1.
 
Останатите четири натпревари се играат утре, а паровите се: Беласица - Пелистер, Шкендија - Академија Пандев, Шкупи - Ренова, Силекс - Борец.

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Вардар

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе