ПМФЛ

Вардар тргна победнички во пролетниот дел од сезоната

Вардар со 3-1 ја победи Македонија Ѓорче Петров во првиот натпревар од пролетниот дел од сезоната во Првата македонска фудбалска лига. 

Лидерот запиша три нови бода откако на Арената „Тодор Проески“ ја совлада екипата на Македонија Ѓорче Петров.
 
Резултатот беше отворен во 37. минута кога по еден одличен потег Матеј Цветановски асистираше до Жуниор кој реализираше за водство на Вардар од 1-0.
 
По пет минути игра во второто полувреме Ибиши даде гол за 2-0, а девет минути подоцна Цветановски реализираше за убедливи 3-0.
 
До крајот на мечот Македонија Ѓорче Петров со убав гол на Паду успеа само да го намали водството на Вардар и да ги постави конечните 3-1.
 
Останатите четири меча од 19. коло се играат утре. Од 13 часот Академија Пандев ја пречекува Шкендија, а од 14 играат Ренова - Силекс, Шкупи - Борец, Струга ТЛ - Работнички.
 
Фото: ФК Вардар

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе