ПМФЛ

Вардар со убедлива победа во дербито против Академија Пандев ја завери есенската титула

Вардар со убедливи 3-0 ја победи Академија Пандев во Струмица и ја зголеми предноста на врвот, Шкендија го искористи поразот на Струмичани го победи Шкупи со 4-0 и се искачи на второто место на табелата. 

На едно коло пред крајот Вардар ја завери есенската шампионска титула откако убедливо со 3-0 победи на гостувањето кај Академија Пандев.
 
Мечот беше отворен уште во 11. минута кога Аврамовски погоди со глава за водство на Вардар од 1-0.
 
Во 69. минута повторно Аврамовски е стрелец на Вардар, го зголеми водството на 2-0. На три минути пред крајот тој асистираше до Брдаровски кој ги постави конечните 3-0.
 
Шкендија се искачи на второто место откако со 4-0 го победи Шкупи. Бесарт Ибраими и Жуниор постигнаа по два гола.
 
Работнички не успеа да го победи Силекс на домашен терен Марковиќ донесе водство во првиот дел, но Ѓуриќ во второто полувреме погоди за бод за Кратовчани.
 
Борец со голот на Прелчец ја победи Ренова со 1-0.
 
Вчера Македонија Ѓорче Петров и Струга Трим Лум одиграа 1-1.
 
Табела
 
1. Вардар 35
2. Шкендија 27
3. Академија Пандев 27
4. Силекс 24
5. Македонија ЃП 23
6. Струга ТЛ 23
7. Шкупи 22
8. Борец 19
9. Ренова 16
10. Работнички 15
 
Фото: ФК Вардар

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе