Квалификации за Лига Европа

Вардар со минимален пораз се враќа од Ерменија

Фудбалерите на Вардар со 1-0 загубија на гостувањето кај Пјуник во првиот квалификациски меч во Лига Европа.

Вардар со пораз се враќа од Ерменија, „црвено-црните“ примија еден случаен гол, но успеаја да ја затресат мрежата на противникот кој има убав резултат пред гостувањето во Скопје.
 
Натпреварот не изобилуваше со шанси се играше главно израмнето меѓу двата шеснаесетника, Пјуник беше поконкретен особено додека го даде единствениот гол.
 
Клучниот момет се случи во 28. минута кога Војнов шутираше по земја, нога постави Конате, топката го смени правецот го измами Гачевски и од стативата заврши во голот на Вардар за водство на Пјуник од 1-0.
 
Во продолжението од мечот Вардар се обидуваше да дојде до изедначување но нападите беа јалови без посериозна шанса за гол.
 
На крајот домаќините се задоволни од резултатот бидејќи на Вардар во Скопје ќе му биде потребна победа од два гола разлика. Реваншот се игра за седум дена.
 
Фотo: ФК Вардар

Можевме и требавме, преку соодветните локални власти и во соработка со МНР и Министерството за култура, оваа манифестација да ја направиме меѓународна.

повеќе

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе