Квалификации за Лига Европа

Вардар со минимален пораз се враќа од Ерменија

Фудбалерите на Вардар со 1-0 загубија на гостувањето кај Пјуник во првиот квалификациски меч во Лига Европа.

Вардар со пораз се враќа од Ерменија, „црвено-црните“ примија еден случаен гол, но успеаја да ја затресат мрежата на противникот кој има убав резултат пред гостувањето во Скопје.
 
Натпреварот не изобилуваше со шанси се играше главно израмнето меѓу двата шеснаесетника, Пјуник беше поконкретен особено додека го даде единствениот гол.
 
Клучниот момет се случи во 28. минута кога Војнов шутираше по земја, нога постави Конате, топката го смени правецот го измами Гачевски и од стативата заврши во голот на Вардар за водство на Пјуник од 1-0.
 
Во продолжението од мечот Вардар се обидуваше да дојде до изедначување но нападите беа јалови без посериозна шанса за гол.
 
На крајот домаќините се задоволни од резултатот бидејќи на Вардар во Скопје ќе му биде потребна победа од два гола разлика. Реваншот се игра за седум дена.
 
Фотo: ФК Вардар

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе

На Грците не им е важно дали вечно ќе ја нарекуваат соседната земја „Скопје“, или дали соседите утре сами ќе почнат да се нарекуваат „Република на Осамениот Бор“. Она што ним навистина им е важно е како ја нарекува остатокот од светот.

повеќе