СЕХА Лига

Вардар продолжува беспрекорно во СЕХА, падна и Загреб

Вардар ја оправда улогата на фаворит против Загреб, победи со 30:23 и го задржа максималниот учинок во СЕХА лигата.

Вардар и Загреб за кратко време имаа уште една средба во салата „Јане Сандански“, овој пат во натпревар од СЕХА лигата.
 
Актуелниот регионален шампион настапи без неколку ракометари, Стоилов, Мораеш, Шишкарев, Циндриќ и Штербик, но и покрај тоа лесно се справи со Загреб.
 
Натпреварот почна изедначено, и таквиот момент траеше дваесетина минути, Загреб имаше водство од 7-6, кога Вардар почна да игра, поведе а потоа само ја зголемуваше предноста.
 
На крајот македонскиот тим славеше со седум голови разлика, 30:23 забележувајќи го петтиот триумф во петтото коло од СЕХА лигата.
 
Најдобри стрелци во тимот на Вардар беа Карачиќ и Дибиров со по шест гола, Борозан постигна пет. Фантастичен на голот беше Страхиња Милиќ со 17 одбрани. Кај Загреб, Мандалиниќ постигна осум гола.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе