СЕХА Лига

Вардар продолжува беспрекорно во СЕХА, падна и Загреб

Вардар ја оправда улогата на фаворит против Загреб, победи со 30:23 и го задржа максималниот учинок во СЕХА лигата.

Вардар и Загреб за кратко време имаа уште една средба во салата „Јане Сандански“, овој пат во натпревар од СЕХА лигата.
 
Актуелниот регионален шампион настапи без неколку ракометари, Стоилов, Мораеш, Шишкарев, Циндриќ и Штербик, но и покрај тоа лесно се справи со Загреб.
 
Натпреварот почна изедначено, и таквиот момент траеше дваесетина минути, Загреб имаше водство од 7-6, кога Вардар почна да игра, поведе а потоа само ја зголемуваше предноста.
 
На крајот македонскиот тим славеше со седум голови разлика, 30:23 забележувајќи го петтиот триумф во петтото коло од СЕХА лигата.
 
Најдобри стрелци во тимот на Вардар беа Карачиќ и Дибиров со по шест гола, Борозан постигна пет. Фантастичен на голот беше Страхиња Милиќ со 17 одбрани. Кај Загреб, Мандалиниќ постигна осум гола.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе