Куп на Македонија

Вардар преку пенали дојде до осминафиналето од Купот на Македонија

Вардар по подобро изведување на пенали го победи Вардар Форино за пласман во следното коло од Купот на Македонија, резултатот во регуларниот дел беше 2-2. 

Вардар ја оствари целта, се пласираше во осминафиналето, но тоа го направи потешко од очекувањата, дури по изведувањето на пенали.
 
Македонскиот шампион дојде во водство со гол на Дејан Блажевски од пенал во 37. минута, а во вториот дел преку Петковски зголеми и на 2-0.
 
Но Вардар Форино за само две минути успеа да постигне два гола, во 71 и 73. минута, израмни на 2-2 што беше и конечен резултат. Пеналите го решаваа победникот.
 
По дури 18 изведени пенали, Вардар успеа да победи и да се пласира во осминафиналето од купот.

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе