ФФМ одлучи

Вардар не доби лиценца за настап во Европа!

Фудбалската федерација на Македонија ги објави клубовите кои добија лиценци за настап во Европа, меѓу нив не е Вардар. 

ФФМ денеска ги објави клубовите кои добија лиценци за настап во квалификациите од натпреварувањата на УЕФА за следната сезона, Вардар и дефинитивно нема да игра во Европа.
 
Академија Пандев, Македонија Ѓорче Петров, Работнички, Ренова, Силекс, Шкендија и Шкупи добија лиценци од комисијата за лиценцирање при ФФМ.
 
Лиценци нема за Вардар, Борец, Брегалница и Струга ТЛ.
 
Се уште се чека одлуката на ФФМ дали Вардар ќе биде прогласен за шампион на Македонија оваа сезона, црвено-црните имаа убедлива предност на табелата.
 
Но Вардар втора година по ред не добива лиценца и нема да има шанса да заработи од учество во квалификациите за европските натпреварувања.
 
Судбината на клубот е неизвесна, Самсоненко крена раце, нов сопственик се уште нема, а играчите веќе почнаа да си бараат нови ангажмани.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе