ПМФЛ

Вардар на свој терен доживеа дебакл од Шкендија

Шкендија со убедливи 5-1 го победи Вардар на Арената „Тодор Проески“ и ја продолжи успешната серијата против ривалот која ја има во последните години. 

Вардар доживеа дебакл на свој терен од Шкендија и покрај тоа што прв даде гол на натпреварот.
 
Домаќинот дојде во водство уште во 12. минута со гол на Јован Попзлатанов, но на одморот се замина со предност на Шкендија, откако Рамадани три минути подоцна изедначи на 1-1, а на пет минути до крајот на првиот дел Ахмеди погоди за пресврт.
 
По 15 минути игра во вториот дел Ибраими погоди за 3-1, веќе беше јасно кој ќе биде победникот. До крајот на мечот Тотре зголеми на 4-1, а Ахмеди од пенал ги постави конечните 5-1.
 

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе