По само еден официјален меч оваа сезона

Вардар му даде отказ на Бабунски!

Бобан Бабунски веќе не е тренер на Вардар откако клубот реши да му врачи отказ на три дена пред реванш мечот со Пјуник.

Бобан Бабунски го водеше Вардар за време на подготовките и на само еден официјален меч оваа сезона. Тие 90 минути на гостувањето кај Пјуник изгледа беа доволни за раководство на клубот да процени дека на тимот му треба друг тренер.
 
„Фудбалскиот клуб Вардар денеска донесе одлука за разрешување на досегашниот шеф на стручниот штаб Бобан Бабунски, и тој повеќе нема да ја води екипата на „црвено-црните“. Бабунски дојде на тренерското место во април оваа година на местото на Јаневски, го предводеше тимот во финишот од минатата сезона, и во првиот квалификациски натпревар од Лигата на Европа. На Бабунски му се заблагодаруваме на досегашната соработка, и му посакуваме многу успех во иднина“, стои во соопштението на Вардар.
 
На ренвашот во Пјуник кој се игра во четврток тимот ќе го води асистентот Александар Васоски, а после мечот раководството ќе одлучи кој ќе биде наследникот на Бабунски.
 
Ова е уште една чудна одлука на раководството на Вардар на кое ако не му се допаѓа Бабунски подобро ќе беше да го разрешеше уште на крајот од минатата сезона и тимот подготовките да ги почнеше со нов тренер.
 
Фото: ФК Вардар

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе