Распоред за новата сезона во ПМФЛ

Вардар ја отвора сезоната со Борец, Шкендија му гостува на Шкупи

Денеска беше извршена ждрепката за новата сезона во Првата македонска фудбалска лига, шампионот Вардар во првото коло ќе го пречека Борец, Шкендија му гостува на Шкупи. 

Познат е распоредот за следната сезона во ПМФЛ, но неизвесно ќе биде Вардар со каков тим ќе игра во неа поради проблемите со финансиите со кои се соочува и неизвесноста дали клубот ќе го преземе нов сопственик.
 
Сезоната почнува на деветти август, лигата ќе брои 12 екипи, ова се двојките од првото коло:
 
Шкупи - Шкендија
Македонија ЃП - Работнички
Беласица - Силекс
Пелистер - Академија Пандев
Вардар - Борец
Ренова - Струга ТЛ
 
Распоредот:
 

Објавено

Понеделник, Јули 27, 2020 - 13:50

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе