ПМФЛ

Вардар им се врати на победите, Шкендија сигурна против Македонија ЃП

По три нерешени натпревари во низа, Вардар денеска се радуваше на три бода откако со 2-0 ја совлада Ренова, Шкендија беше сигурна против Македонија ЃП и славеше со 4-2.

Во 29. коло од ПМФЛ, водечките две екпи на табелата стигнаа до победи. Вардар на домашен терен победи поротив Ренова, а и Шкендија пред своите фанови триумфираше над Македонија ЃП.

По три нерешени натпревари во низа, избраниците на Всоски поладнево се радуваа на три бода. Најдовски го скрши отпорот на гостите во финишот од првото полувреме, а конечните 2-0 ги постави Жунињо во 50. минута од мечот.

Во Тетово, Шкендија на пауза замина со 3-0 и веќе тука беше јасно кој ќе ги освои трите бода. Гостите намалија по еден час игра, но потоа добија и црвен картон. Муслиу зголеми на 4-1, а Паду во последните мигови ги постави конечните 4-2.

Струмичкото дерби му припадна на тимот на Беласица, кој како гостин славеше со 0-2 против Академија Пандев.

Шкупи со 0-3 славеше на гостувањето кај Победа, додека пак Силекс со 1-0 пред своите фанови го совлада Работнички.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе