ПМФЛ

Вардар и Пелистер одиграа нерешено, Дориев донесе победа за Шкендија

Вардар и Пелистер одиграа нерешено 2-2, црвено-црните кои се во сосема нов лик двапати водеа но не успеаа да дојдат до трите бода. 

Фото: ФК Шкендија
Денеска се одиграа преостанатите пет меча од првото коло во пролетниот дел од сезоната. На дербито на „Тодор Проески“ арената Вардар и Пелистер одиграа 2-2.
 
Натпреварот беше отворен уште во третата минута кога Петковски казни едно истрчување на гостинскиот голман и донесе предност за Вардар од 1-0.
 
Во 22. минута Пејаковиќ изедначи на 1-1, со тој резултат се замина на полувремето.
 
По само две минути игра во вториот дел Мирчевски го врати водството на Вардар од 2-1, но на десет минути пред крајот Маневски погоди за конечни 2-2.
 
Шкендија со пресврт дојде до победа на гостувањето кај Силекс, 2-1 за лидерот.
 
Силекс дојде во водство со гол на Ивановски во 20. минута. Пред крајот на првиот дел Драшковиќ со автогол изедначи на 1-1, а Дориев во 58. минута погоди за победа на Шкендија од 2-1.
 
Шкупи со гол на Цветаноски во 79. минута дојде до победа на гостувањето кај Борец од 1-0.
 
Струга ТЛ со гол на Алтипармаковски во 85. минута се спаси од пораз против Македонија ЃП која имаше водство со гол на Личина во 50. минута.
 
Најефикасено беше во Тетово каде Беласица ја победи Ранова со 4-2. Тимот на Ѓоре Јовановски поведе со гол на Каланоски од пенал во финишот од првиот дел.
 
Ренова со погодоци на Јусуфи и Стојчевски направи комплетен пресврт, но потоа Беласица даде уште три гола и дојде до големи три бода во битката за опстанок. Калонски погоди уште двапати за негов хет-трик, а еден гол беше дело на Гуџифи.
 
Во првиот меч од ова коло Работнички победи на гостувањето кај Академија Пандев со 1-0.
 
Табела:
1. Шкендија 42
2. Шкупи 36
3. Македонија ЃП 34
4. Струга ТЛ 29
5. Рабтонички и27
6. Вардар 26
7. Борец 25
8. Силекс 22
9. Пелистер 19
10. Ренова 19
11. Академија Пандев 17
12. Беласица 12

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Шкендија

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе