ПМФЛ

Вардар го победи Работнички во соседското дерби

Вардар кој денеска ја имаше улогата на гостин против Работнички, славеше со 2-0 на Националната Арена „Филип Втори“ и се зацврсти на втората позиција на табелата.

Работнички продолжи со очајните изданија во пролетниот дел од сезоната, па на Вардар не му беше многу тешко да слави на денешното дерби.
 
Вардарци поведоа со гол на Матеј Цветановски во шестата минута, Фелипе по десет минути игра во вториот дел ги постави конечните 2-0.
 
Шкендија немаше проблеми во Кратово каде со убедливи 3-0 го совлада Силекс. Резултатот беше отворен со автогол на Миленковски, а во второто полувреме погодија Агим Ибраими и Муслиу.
 
Шкупи доживеа непријатен пораз во битката за горните позиции, на свој терен загуби од Македонија Ѓорче Петров со 1-0, голот беше дело на Божиновски.
 
Најмногу погодоци имаше на дуелот меѓу Ренова и Беласица, домаќините победија со 3-2. Миовски, Рамадани и Усеини беа стрелци за домаќините, Мирчевски и Савиќ реализираа за гостите.
 
Резултати:
 
Работнички - Вардар 0:2
Силекс - Шкендија 0:3
Шкупи - Македонија ЃП 0:1
Ренова - Беласица 3:2
Победа и Академија Пандев ќе играат на 1. мај.
 
ТАБЕЛА: Шкендија 53, Вардар 45, А. Пандев 42 (-1), Шкупи 33, Ренова 33, Работнички 31, Македонија ЃП 29, Силекс 24, Беласица 19, Победа 18 (-1).

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе