Пријателски натпревар

Вардар го доби пријателскиот меч со Еурофарм Работник, но малку фалеше од готово да направи вересија

Вардар со 32:30 го победи Еурофарм Работник во „Јане Сандански“, на двете екипи им припадна по едно полувреме.

Вардар беше одличен во првото полувреме, играше моќно и постепено креираше висока предност, на полувремето замина со водство од седум голови разлика, 27:20.
 
Но во второто полувреме работите се променија, Еурофарм Работник успеа во финишот да се доближи и до само еден гол разлика, но на крајот Вардар не дозволи изненадување, го доби мечот со 32:30.
 
Најефикасен во составот на Вардар беше Дибиров со осум голови, Скубе и Чупиќ постигнаа по пет, Криштпанс четири. За Еурофарм најмногу погодоци постигна Радовиќ шест.
 
Ова беше претпоследен пријателски натпревар на Вардар пред заминувањето на Супер Глоуб, утре шампионот игра со АЕК.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе