ВАРДАР - ЗЕНИТ

Вардар е свесен за силата на Зенит, но утре сака победа

Тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски вели дека на утрешниот натпревар тие нема што да загубат но можат многу да добијат, се знае кој е фаворит, но „црвено-црните“ ќе се обидат да ја израдуваат домашната публика.

Вардар утре ја почнува авантурата во Лига Европа, македонскиот шампион со почеток од 21:05 го пречекува силниот тим на Зенит кој е лидер во руското првенство.
 
„Зенит е фаворит, тоа е јасно, но ова е меч на кој ние нема што да загубиме, можеме само да добиеме. Ги анализиравме, работевме напорно за да одиграме уште еден добар натпревар пред нашата публика, пред Комитите. Ќе се обидеме да дојдеме до добар резултат“ - вели Јаневски.
 
„Тие имаат фантастични поединци кои во секој момент можат да блеснат, па мора да бидеме внимателни во текот на целиот натпревар. Тактички нема многу да менуваме, не бев со тимот на подготовките, па ќе ја играме истата игра“.
 
„Утрешниот натпревар ќе го пропушти Евгениј Новак поради повреда. Поради тоа беше отсутен и на последните два натпревари од домашното првенство, во консултација со лекарскиот тим одлучивме да го прескокне и овој“.
 
Капитенот Бобан Грнчаров е свесен за силината на противникот, но верува дека со офанзивна игра Вардар може да дојде до уште една голема победа.
 
„Играме против клуб кој во 2008 ја освои Лига Европа, знаеме кој е Зенит, знаеме дека ќе биде тешко, но со офанзивна игра и со голема поддршка од публиката можеме да дојдеме до резултат“ - вели Грнчаров.
 
„Свесни сме за противниците со кои играме, но со добар старт на натпреварите од групната фаза можеме да размислуваме и за пласман во следната рунда“.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе