ПМФЛ

Вардар даде три гола, но не ја победи Ренова, Шкендија и Работнички одиграа нерешено

Вардар и ренова одиграа 3-3, црвен-црните во последните моменти од мечот ја пропуштија победата, нерешено заврши и дуелот меѓу Шкендија и Работнички, 1-1.

Вардар три пати ја тресеше мрежата на Ренова, но и тоа не беше доволно за да дојде до трите бода, слично како и во Битола, и овој пат во финишот беше прокоцкан триумфот.

Мечот почна идеално за Вардар, по 13 минути со головите на Мирчевски и Попзлатанов водеа со 2-0, во 28 минута, Ренова со погодок на Селмани намали на 2-1.

Во 40. минута Петковски постигна гол и го врати водството од два разлика на Вардар, но две минути подоцна Велија реализираше за 3-2. Во 90. минута Ренова преку Јашароски ги постави конечните 3-3.

Нерешено заврши и мечот меѓу Шкендија и Работнички. Домаќините водеа со 1-0 со гол на Ибраими во 16. минута, Станковски во 51. донесе бод за Работнички.

Шкупи со гол на Исени во 53. минута го победи Силекс со 1-0.

Победа во судиското продолжение испушти Струга Трим Лум. Тие со гол на Лена од 77. минута водеа со 1-0 во Битола против Пелистер, но Хот во 91. донесе реми за битолчани.

Македонија Ѓорче Петров со 3-1 ја совлада Академија Пандев. Воша, Мишевски и Калид ги постигнаа головите за домаќините, Маслаќ реализираше за гостите.

Беласица го освои вториот бод оваа сезона откако одигра 2-2 против Борец. Каланоски и Сулев погодија за струмичкиот тим, Ростовски и Прелчец реализира за Борец.