Ла Лига

ВАР на помош и во Шпанија, видео технологијата го потврди победоносниот гол на Реал (ВИДЕО)

Реал Мадрид славеше со минимални 1-0 над Еспањол, ВАР беше повикан на помош за да го потврди голот на Марко Асенсио кој во прв момент беше поништен поради офсајд.

Хулен Лопетеги реши да направи неколку рокади за овој меч, Крос не беше во составот, Бејл и Марсело останаа на клупата, а Одриозола го замени повредениот Карвахал.

Но и покрај ова, Реал Мадрид немаше многу проблеми во пресметката со Еспањол. Во натпревар без многу 100% шанси, „Кралевите“ триумфираа со 1-0.

Стрелец на погодокот беше Марко Асенсио во 41. минута. Во прв момент младиот Шпанец не се израдува бидејќи судијата досуди офсајд, но по прегледување на снимките покажа кон центарот.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе