„Лалињата“ имаат рецепт за Лео и „гаучосите“

Ван Гал ја посочи големата маана на Меси, Холандија ќе се обиде да ја искористи

Селекторот на Холандија, Луј ван Гал вели дека Лео Меси има една голема маана, напаѓачот не игра одбрана кога неговиот тим ќе ја изгуби топката, па „лалињата" ќе се обидат да го искористат ова.

Холандија против Аргентина е првиот дуел во четвртфиналето на мундијалот во Катар, двете репрезентации се сретнаа и на СП 2014, тогаш во полуфиналето, „гаучосите“ славеа на пенали.

Лео Меси е главната опасност во редовите на Аргентина, па новинарите го прашаа Луј ван Гал дали има план како да го сопре напаѓачот на ПСЖ.

„Меси е најопасниот кретивен фудбалер, знае да керира шанси но и самиот да постигнува голови. Сепак, кога неговиот тим ќе ја загуби топката, тој не помага во одбрана, и тука е нашата шанса“ – рече селекторот на Халндија.

Новинарите инсистираа стратегот да открие дали има специјален тактички план против Лео Меси, а тој само одговори: „Ќе видите во петок, сега нема ништо да ви откривам“.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе