Холанѓанецот со остри критики за англискиот дефанзивец

Ван дер Варт: Во селските лиги има подобри играчи од Мегваер

Поранешниот холандски фудбалер, Рафаел ван дер Варт не е фан на играта на Хери Мегваер кој е најскап дефанзивец во светот.

Во емисија за време на дербито меѓу Манчестер јунајтед и Ливерпул, Ван дер Варт го кажа мислењето за Мегваер.

„Кога одам во недела да гледам аматерски клуб, таму можам да најдам тројца играчи кои играат како него. Навистина го мислам тоа“, вели Ван дер Варт за Мегваер.

„Тој е играч платен 90 милиони евра. Ако тој вреди 90 милиони евра тогаш Ван Дајк вреди 300 милиони евра“.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе