Големи зборови од холандската легенда

Ван дер Варт: Пандев е како Јохан Кројф за Македонија, малку фалеше и јас да пуштам солзи

Легендата на холандскиот фудбал, Рафаел Ван дер Варт вели дека Горан Пандев заслужил да биде испратен како што тоа се случи на „Јохан Кројф“ Арената. 

Холанѓаните направија одличен гест на последниот меч на Горан Пандев за Македонија кога му подарија дрес со бројот 122, колку што капитенот има настапи за нашата репрезентација.
 
Емотивно беше излегувањето на Пандев од игра, нашите играчи му направија шпалир, а доби стоечки овации од целиот стадион, вклучувајќи го и Весли Снајдер, неговиот соиграч од времето во Интер.
 
Убави зборови за Пандев има и Ван дер Варт кој го спореди со Јохан Кројф.
 
„Го почитувам Горан Пандев, па тој е како Јохан Кројф за Македонија. Мислам дека направивме одличен гест, на одличен начин тој се прости од својата селекција. Атмосферата и мене ми предизвика емоции, малку фалеше да пуштам солзи. Прекрасно е кога големите играчи како Пандев се испраќаат на тој начин“, изјави Рафаел ван дер Варт.

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе

Во законодавниот дом е блокирано донесувањето на дваесетина закони преку илјадници амандмани поднесени од страна на опозицијата.

повеќе