Премиерлига

Ван Дајк и Алисон му подарија победа на Арсенал, „топчиите“ два пати шутнаа и триумфираа со 2-1 (ВИДЕО)

Арсенал со 2-1 го совлада Ливерпул на Емирати, „топчиите" два пати шутнаа во рамките на голот и два пати погодија, на триумфот кумуваа грешки на Вирџил ван Дајк и Алисон Бекер.

Чуден натпревар на Емирати, Арсенал два пати шутна кон голот на Ливерпул и постигна два гола за триумф од 2-1. Гостите беа тие кои го отворија резултатот, по една одлична акцика, Мане рутински реализираше за 0-1.

Но потоа следуваше една лоша вратена топка на Вирџил ван Дајк, па Лаказет изедначи на 1-1. Во финишот на првиот дел, киксираше и голманот Бекер, а Нелсон погоди за 2-1.

Избраниците на Клоп се обидува да се вратат во вториот дел, мечот го завршија со 16 удари, од кои 8 во рамките од голот, но не успеаја по втор пат да ја затресат мрежата на Арсенал.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе