Стратегот сакал разделбата да биде пријателска

Валверде е господин, на Барселона и простил неколку милиони евра

Мундо Депортиво пренесува дека Ернесто Валверде се откажал од неколку милиони евра за разделбата со Барселона да биде пријателска и да не се развлекува со месеци.

Стратегот оваа недела доби отказ по две ипол години поминати на тренерското столче на Камп Ноу. Пред да се официјализира разделбата, агентот на Ернесто Валверде имал средба со раководството на клубот. Тој беше под договор до јуни 2021, па Барселона требаше да му исплати големо обесштетување за предвремен прекин на соработката.

Но Ернесто Валверде сакал разделбата да биде пријателска и да не се развлекува со месеци, па наместо да ја бара платата од последната година ипол, тој им опростил неколку милиони евра на „каталонците“ и на својот агент му наредил брзо да пронајде дил.

Мундо Депортиво вели дека Ернесто Валверде добил убава исплата, но не отрива со колкаво обештетување си заминал. Тој имаше плата помеѓу 8 и 10 милиони евра по сезона, плус бонуси.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе