„Колчонероси“ ја донесоа замената за Лукас Ернандез

Уште еден играч кој не е по мерак на Зидан заврши во градскиот ривал, Атлетико потпиша со Марио Ермосо

Детето на Реал Мадрид, Марио Ермосо заврши во лутиот градски ривал Атлетико Мадрид откако „кралевите" решија да не ја искористат опцијата и да го вратат во своите редови, мала утеха им е тоа што ќе добијат половина од сумата или 14,5 милиони евра.

„Колчонероси“ донесоа уште едно засилување, се работи за перспективниот Марио Ермосо од Еспањол. 24 годишниот Шпанец е централен дефанзивец кој добро се снаоѓа и како лев бек, со што практично е замена за Лукас Ернандез, кој беше продаден на Баерн Минхен за 80 милиони евра.

Атлетико Мадрид за услугите на Марио Ермосо ќе плати 25 милиони евра, плус додатни 4 милиони евра во лесно остварливи бонуси. Еспањол исто така ќе добие и 20% од следната продажба.

Од зделката добро ќе се офајди и Реал Мадрид, од чија школа потекнува дефанзивецот. На „кралевите“ им следува 50% или 14,5 милиони евра.

Клубот од Сантијаго Бернабеу имаше опција да го врати Марио Ермосо за 7,5 милиони евра, но Реал не се реши на еден ваков потег бидејќи играчот не бил по мерак на Зинедин Зидан.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе