Први погодоци во професионалната фудбалска кариера

Усеин Болт почна да дава голови! (ВИДЕО)

Централ кост маринерс со убедливи 4-0 славеа на гостувањето Марактур јунајтед, а два од погодоците беа дело на Усеин Болт.

Спринтерската легенда, Усеин Болт од неодамна реши да го промени спортот, стана фудбалски напаѓач, а денешниот ден ќе го памети по натпреварот на кој го постигна првиот гол во професионалната кариера.
 
Болт првиот гол го постигна во 57. минута откако биеше прецизно во мрежата на противничкиот голман, а десетина минути подоцна искористи еден голем кикс на домаќини и ги постави конечните 0-4.

Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план.

повеќе

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе