ЕВРО 2020

Унгарија доби голема казна од УЕФА поради хомофобични пораки (ФОТО)

УЕФА ѝ врачи жестока казна на Унгарија поради хомофобични пораки за време на нивниот натпревар против Германија од Европското првенство. 

На натпреварот меѓу Унгарија и Германија на трибините се појави хомофобичен транспарент, а имаше и скандирања против ЛГБТ заедницата, еден навивач заврши и во затвор поради нацистички поздрав.
 
УЕФА покрена истрага против Унгарија за инцидентите и реши жестоко да ја казни.
 
Фудбалската федерација на Унгарија ќе плати 100.000 евра, плус нивната репрезентација три меча ќе игра без публика.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе