Симеоне доби парична глоба од 20.000 евра, ЦР7 може да биде суспендиран

УЕФА сепак покрена дисциплинска постапка против Роналдо, во четврток ќе се знае казната

Кристијано Роналдо е обвинет за недолично однесување, европската куќа на фудбалот покрена дисциплинска постапка против ЦР7 за контроверзниот гест по големиот триумф над Атлетико.

ЦР7 со три гола го урна Атлетико Мадрид и го однесе Јувентус во четвртфинале од Лигата на шампионите. Емоциите беа огромни, па по крајот на натпреварот, Кристијано Роналдо ја копираше прославата на Диего Симеоне од првиот меч и покажа дека „има мад*а“.

УЕФА минатата недела отвори неколку истраги но не и за гестот на Португалецот и се чинеше дека тој може да се извлече. Сепак, денеска пристигна соопштение дека е покрената дисциплинска постапка против Кристијано Роналдо за недолично однесување и прекршување на два члена од дисциплинскиот правилник.

Тренерот на Атлетико Мадрид за својот гест доби парична глоба од 20.000 евра, но медиумите од Шпанија пишуваат дека европската куќа на фудбалот би можела да биде построга кон Кристијано Роналдо и да му изрече суспензија.

Причина за ова е тоа што ЦР7 навредливиот гест го направи кон противничките навивачи, и покрај ТВ снимките, има и аматерски видеа од целиот инцидент.

Одлуката за казната на фудбалерот на Јувентус ќе биде донесена на 21. март.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе