ЕВРО 2020

УЕФА покрена постапка против Англија за ласерите во лицето на Шмајхел (ВИДЕО)

При изведувањето на пеналот на Хари Кејн, на тв екраните се виде дека некој со зелен ласер се обидува да го попречи голманот на Данска, Каспер Шмајхел, УЕФА покрена истрага поради тоа. 

УЕФА потврди дека покренува истрага против Англија за три работи, ласерот, свиркањето на химната, и палење на факел од страна на навивиач.
 
„Отворена е дисциплинска постапа по полуфиналниот натпревар на ЕП 2020 меѓу Англија и Данска кој се одигра на 7 јули на Вембли во Лондон. Постапката е против Англија за употреба на ласер од навивачите, за свиркање за време на интонирањето на химните и палење факели од навивиачите“, стои во соопштението на УЕФА.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе