Голема казна за англискиот тим

УЕФА немаше милост, двегодишна суспензија од Лигата на шампионите за Манчестер Сити!

Манчестер Сити доби двегодишна суспензија од Лигата на шампионите плус парична казна од 30 милиони евра поради прекршување на финансискиот фер-плеј. 

Дисциплинската комисија при УЕФА немаше милост кон Манчестер Сити, конечно еден богат клуб доби голема казна.
 
Поради сериозни прекршувања на финасискиот фер-плеј и правилата на УЕФА за лиценцирање, Манчестер Сити нема да игра во Лигата на шампионите и во било кои натпреварувања на УЕФА во сезоните 2020/2021 и 2021/2022, плус ќе треба да плата глоба од 30 милиони евра.
 
Од Манчестер Сити се огласија дека се разочарани, но не и изненадени од одлуката на УЕФА, казната ќе ја обжалат на Судот за спортска арбитража во Лозана.
 
Ова е голем удар за Манчестер Сити, сега уште пореални стануваат шансите Пеп Гвардиола да си побара нов клуб на лето.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе