Случајот е затворен

УЕФА ја одреди казната за судијата кој направи скандал на дуелот ПСЖ-Башакшехир

Европската куќа на фудбалот го затвори случајот со судијата Себастијан Колтеску, Романецот е суспендиран до крајот на сезоната за скандалот кој го напраив на дуелот ПСЖ-Башакшехир.

Себастијан Колтеску нема да суди до крајот на сезоната, УЕФА го казни Романецот за скандалот кој го предизвика на дуелот помеѓу ПСЖ и Истанбул Башакшехир во Лигата на шампионите. 

Тој беше обвинет за расизам од играчите на Истанбул Башакшехир, во протестите им се придружија и фудбалерите на ПСЖ па мечот беше прекинат по 13 минути. 

Но Европската куќа на фудбалот откако спроведе детална истрага реши дека Себастијан Колтeску ќе одговара само за недолично однесување. 

Медиумите од Романија минатиот месеци пишаа дека УЕФА пресудила дека зборот „negru“ иако на звук е сличен со навредливиот англискиот термин „negro“, во романскиот јазик не се користи за навреда или омаловажување. 

Себастијан Колтeску покрај тоа што нема да може да суди до 30. јуни 2021, ќе треба да присуствува и на едукативена програма.

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе