Лига на нации

УЕФА: Голот на Мбапе е регуларен, но правилото е лошо и мора да го смениме

Првиот човек на европската судиска комисија, Роберто Росети потврди дека голот на Килијан Мбапе против Шпанија е регуларен, но призна дека правилото е лошо и треба да се промени. 

Многу прав крена голот на Мбапе со кој Франција дојде до титулата во Лигата на нации. Тој беше во офсајд, но пред него Гарсија играше со топката, и тоа беше клучниот момент поради кој голот беше признаен.
 
Сега се огласи и УЕФА преку Роберто Росети и призна дека правилото е лошо и треба да се промени.
 
„Одлуката беше исправно донесена од дстрана на судиите, голот беше признаен според правилата кои во моментов важат. Дефанзивецот играше со топката со цел да спречи таа да дојде до напаѓачот и автоматски ја анулира неговата претходна офсајд позиција, се е според правилата. Но тоа не значи дека правилата се добри и фер. Ситуацијата ни покажа дека правилото може да биде злоупотребено и дека мора да се промени. Верувам дека во брзо време ќе го направиме тоа“, изјави Роберто Росети.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе