УЕФА го укина правилото „гол во гости“

УЕФА потврди дека од следната сезона во сите нејзини клупски натпреварувања се укинува правилото „гол во гости“. 

УЕФА денеска потврди дека од сезоната 2021-2022 се укинува правилото на „гол во гости“.
 
Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин се надева дека тоа ќе придонесе и за поофанзивен фудбал.
 
„Влијанието на правилото е спротивно на тоа за што беше донесено, факт е дека домашните екипи, особено во првите средби, помалку напаѓаат бидејќи се плашат да постигнат гол кој може да им даде важна предност на гостите“, вели Чеферин.
 
Отсега ако некои дуели завршат нерешено и на двата меча, без разлика каде колку голови се постигнати, ќе се премине кон двете продолженија од по 15 минути. Ако и во нив нема победник, ќе се шутираат пенали.

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе