Официјално

УЕФА ги суспендира руските клубови и репрезентации и за следната сезона

УЕФА денеска ја потврди одлуката за суспензија на руските фудбалски клубови и репрезентации од натпреварувањата кои претстојат. 

Руските клубови нема да можат да играат во Лигата на шампионите, Лига Европа и Конференциската лига.
 
Сениорската репрезентација на Русија нема да настапува во Лигата на нации, ќе се смета дека го освоила последното место во Лига Б.
 
Ќе бидат суспендирани и младинските руски репрезентации, женските селекции како и футсал репрезентациите и клубовите.
 
Одбиена е и кандидатурата на Русија за домаќин на Европските првенства во 2028 и 2032 година.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе