Косовскиот шампион исфрлен од Лигата на шампиони

УЕФА донесе одлука: Дрита со службени 3-0 загуби од Линфилд поради коронавирус

Европската куќа на фудбалот соопшти дека косовскиот шампион, Дрита со службени 3-0 го загуби мечот во претквалификациите од Лигата на шампиони, УЕФА ги примени новите правила и протоколи за коронавирус.

Дрита и Линфилд синоќа во Нион требаше да се борат за мество во првото коло од квалификациите, но на два часа пред почетокот на мечот пристигна соопштение дека натпреварот е откажан.

Втор фудбалер на Дрита бил позитивен на коронавирус, па здравствените власти на Швајцарија наредиле целиот тим да оди во карантин.

Според новите правила и протоколи на УЕФА, доколку некој клуб не може да истрча на терен поради коронавирус, натпреварот ќе го загуби со службени 3-0, и токму ваква казна изрече дисциплинската комисија.

Па Дрита го заврши настапот во Лигата на шампиони, а Линфилд следниот вторник ќе гостува во Полска кај Легија Варшава.

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе