Европски куп на шампион во шах

Убедлива победа на Алкалоид, прв пораз на Гамбит

Алкалоид фати приклучок кон врвот на табелата на Европскиот куп на шампиони во шах, совладувајќи ја во 4. коло француската Ница Алекин со 5-1.

Единствениот кој успеа да му земе партија на македонскиот и европски шампион е французинот Максим Лагард (2.594), на втора табла, совладувајќи го Павел Елјанов (2.720). Останатите шахисти на Алкалоид ги добија своите партии и тоа Динг Лирен (2.772) на прва табла против Хрватот Хрвоје Стевиќ (2.616), Дмитри Андрејкин (2.705) против Германецот Денис Вагнер (2.564), Ју Јангуи (2.743) во партија со Младен Палац (2.540) од Хватска и на шестата табла Јури Криворучко (2.692) против Ненад Сулава (2.442) исто така од Хрватска.

Прв пораз забележа вториот македонски претставник и тоа од лидерот Глобус со 5,5-0,5. Единствениот кој не заврши со негатива е интернационалниот мајстор Марјан Митков (2.332) ремизирајќи против Украинецот Антон Коробов (2.652). Поразени беа Петар Арнаудов (2.441) на прва табла, Никола Николовски (2.420) на втора, Богдан Бодлесник (2.372) на трета, Орце Данчевски (2.367) на четврта и фидемајсторот Дејан Динев (2.271) на шеста.

Пред петтото коло на табелата води Глобус со 19.5 поени, Алкалоид е на делба на четвртото со 18, додека Асеко гамбит падна на деветтото место со 14 бода.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе