Премиерлига

Убедлив старт на Ливерпул, Салах постави рекорд во Премиерлигата (ВИДЕО)

Ливерпул со 3-0 го победи Норич, а Мохамед Салах стана првиот фудбалер во историјата на Премиерлигата кој пет сезони по ред постигнува гол на отварањето на сезоната, во првото коло. 

И Ливерпул ги покажа мускулите на стартот на сезоната во Премиерлигата. Тимот на Клоп славеше убедлива победа кај Норич.
 
Ѕвезда на мечот беше Мохамед Салах кој имаше две асистенции и еден гол.
 
Резултатот беше отворен во 26. минута кога Салах го проигра Жота а тој погоди за водство од 1-0.
 
Вториот гол дојде во 65. минута кога Салах додаде до нововлезениот Фирмино кој од лесна позиција реализираше за 2-0.
 
Десет минути подоцна и самиот Салах даде гол и ги постави конечните 3-0.
 
Со овој гол Салах креираше рекорд во Премиерлигата, тој е првиот фудбалер кој успеал пет сезони по ред да постигнува гол во првото коло.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе