Лига на нации

Турците подготвуваат жалба откако Берг излезе со шокантна изјава и откри дека судијата му ветил два пенала!

Фудбалската федерација на Турција подготува жалба до УЕФА откако напаѓачот на Шведска, Маркус Берг откри дека на полувреме добил ветување од судијата дека ќе му досуди два пенала.

Шведска во саботата со 0-1 славеше на гостувањето во Коња, резултат кој значеше дека Турција се сели во ранг подолу во Лига на нации. Единствениот гол го постигна Гранквист од пенал во 71. минута од мечот.

Но голема прашина крена изјавата на Маркус Берг врз кого беше направен прекршокот за најстрога казна. Напаѓачот открива дека на полувремето разговарал со судијата, му замерил за тоа што не му досудил пенал во првиот дел, па добил ветување за два пенали во продолжението од мечот.

„На полувреме разговарав со судијата, поротестирав за прекршокот кој беше направен врз мене а тој не го досуди. Му кажав какво е моето мислење за ситуацијата а тој ми рече: „Ќе ги прегледам повторените снимки и доколку сум погрешил, ќе ти досудам два пенали во второто полувреме“. Добивме само еден пенал, но победивме па немам примедба“ - вели напаѓачот и ја разбранува јавноста.

Фудбалската федерација на Турција веќе размислува да достави жалба до УЕФА.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе