Квалификации за ЕП 2020

Турција и Франција се пласираа на Европското првенство

Турција одигра 0-0 против Исланд па го завери и својот и пласманот на Франција на Европското првенство 2020. 

На Турција и требаше бод против Исланд за на коло пред крајот да го обезбеди „билетот“ за Европското првенство во 2020 година.
 
Денеска во првиот дуел од квалификациите Турција и Исланд одиграа без голови, по што радоста на Турците мораше да почне.
 
Ваквиот резултат значеше и пласман на Франција на континенталниот собир, бидејќи тие му бегаат три бода на Исланд и имаат подобар меѓусебен дуел од нив. Исланѓаните имаат само уште еден меч, а Французите уште два.
 
Многу извесно е дека Франција ќе го освои и првото место во групата, но на Турција тоа нема да и смета, најважно за нив е дека по петти пат ќе играат на Европските првенства.

Пост-ковид училиштето е иднината што ни се случува сега. За само еден миг, таа со себе ги донесе најголемите предзвици со кои се соочува човештвото на овој век.

повеќе

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе