Челси не се откажува од Норвежанецот

Тухел сака да направи страшно дуo во нападот и да го спои Лукаку со Халанд

Тренерот на Челси, Томас Тухел вели дека неколку пати било разговарано за ангажман на Ерлинг Халанд и додава дека нема ништо против да го види Норвежанецот во тандем со Ромелу Лукаку.

Минатото лето, медиумите често го поврзуваа Челси со ангажман на Ерлинг Халанд, се шпекулираше со трансфер од 150 милиони евра. Сепак, „сините“ на крајот го купија Ромелу Лукаку од Интер во зделка вредна околу 115 милиони евра.

Во разговор со Билд, Томас Тухел сега открива дека неколку пати било разговарано за ангажман на Ерлинг Халанд и не ја исклучува можноста Челси поново да се обиде да го ангажира напаѓачот.

„Дискутиравме за Халанд неколку пати во Челси. Но трансферот беше нереален. Секако дека редовно разговараме за него. Халанд да игра заедно со Лукаку? Немам ништо против ова. Ајде да видиме што ќе се случи во следниот период“ - вели Германецот.

Се верува дека во договорот на Ерлинг Халанд во 2022 ќе се активира откупна клаузула од 75 милиони евра, сума која е помала од цените кои ги диктира трансфер пазарот.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе