Премиерлига

Тухел дебитираше на клупата на Челси, но сините повторно разочараа

Томас Тухел дебитираше на клупата на Челси и се увери дека ќе му биде потребна работа за да ги врати сините на победничките патеки, одигра само 0-0 против Вулвс. 

Челси одигра неубедлив меч во дебито на Тухел, сините дури во финишот од мечот почнаа да создаваат шанси, но и тие не беа доволно добри.
 
Уште едно бледо издание на Челси, а Тухел се увери дека ќе треба добро да ги засука ракавите за да ги разигра играчите и на раководството да му го даде тоа што го бара.
 
Многу поефикасно беше на мечот меѓу Барнли и Астон Вила кој го добија домаќините со 3-2.
 
Астон Вила двапати водеше со голови на Воткинс и Грилиш, но Барнли најпрво двапати израмнуваше со погодоци на Ми и Мекнеил, а Вуд на десет минути пред крајот ја донесе победата.

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе