Големи нереди меѓу лутите ривали

Тројца убиени и повеќе повредени во фудбалското дерби на Хондурас (ВИДЕО + ФОТО)

Најмалку тројца се убиени и повеќе луѓе се повредени во нередите кои се случуваа меѓу фановите на фудбалски натпревар во Хондурас.

Шокантни сцени во Тегуслигалпа, Хонудар, фановите на лутите ривали Олимпија Депортиво и Мотагуа направија вистински нереди во кои има загинати и повредени.
 
Нередите почнале кога бил нападнат автобусот кој ги превезувал играчите на Мотагуа, тројца фудбалери биле повредени.
 
„Шишиња и камења беа фрлани кон нас, играчите врискајќи легнаа на подот“, изјави тренерот на Мотагуа, Диего Васкез.
 
Инцидентите од улиците пред стадионот се префрлиле и на теренот. Полицијата пуштила солзавец, па илијадниците фанови во стампедо почнале да бегаат.
 
Тројца навивачи биле убиени, а може да има и повеќе жртви бидејќи неколку се борат за живот.
 
 

 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе