Лига на нации

Тричковски: Првото место е императив

Иван Тричковски вели дека тимскиот дух го краси составот на македонската репрезентација, очекува утре против Ерменија да го завериме првото место. 

Македонија утре со почеток од 18 часот во Кипар игра против Ерменија во клучниот натпревар за пласман во Лига Б од Лигата на нации. Доволен ни е и бод за да ја оствариме целта.
 
Иван Тричковски кој погоди против Естонија, ќе биде стартер и на мечот против Ерменија.
 
Атмосферата е одлична и на највиско ниво, мотивацијата никогаш не ни недостасувала, не краси тоа, индивидуално и тимски сме мотиварни, на утрешниот натпревар ќе докажеме дека можеме, ќе направиме се за да забележиме добар резултат. Се чуствувам покомфорно, како на овој стадион како и на секој друг. Сега имаме дополнителна мотивација, немаме публика но имамаме императив – прво место”, изјави Тричковски.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе