Македонецот е главен во Кипар

Тричковски постигна гол и на седмиот меч по ред, Македонецот е блиску до голем рекорд (ВИДЕО)

АЕК Ларнака синоќа со 2-1 победи на гостувањето кај Анортозис, а Иван Тричковски го отвори резултатот со гол од пенал. 

Тричковски постигна голови на сите седум натпревари од новата сезона досега, вкупно осум погодоци од тие дуели и е лидер на листата на стрелци во кипарското првенство.
 
Во следното коло АЕК игра против последнопласираната Ахна, ако Тричковски даде гол и на овој меч ќе се израмани на вечната листа со Паикао, Васконсело и Рауфман кои дале голови на осум натпревари по ред. На Македонецот уште малку му фали да испише историја во Кипар.
 

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе