Нов гол на Македонецот

Тричковски не запира, четири од четири во новата сезона (ВИДЕО)

Поранешниот македонски репрезентативец, Иван Тричковски во голем стил ја почна новата сезона во Кипар, по четири одиграни кола веќе има четири гола. 

АЕК Ларнака со 1-0 го победи Олимпијакос Никозија, голот го постигна Тричковски од пенал.
 
Тој беше стрелец и на мечевите против Докса (1-1), Омонија (2-1) и Пафос (1-1) во првите три кола.
 
АЕК Ларнака во досегашниот дел од шампионатот постигна пет гола, а дури четири од нив се на Иван Тричковски.
 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе