Лига Европа

Тричковски го „реши“ Штурм па гледаше како му ја раскрварија главата на судијата со лименка пиво (ВИДЕО)

Иван Тричковски постигна гол во победата од 2-0 на АЕК Ларнака на гостувањето во Грац, меч на кој се случи голем инцидент откако помошник судијата беше погодек во глава со лименка пиво.

Репрезентативецот на „црвено-жолтите“, Иван Тричковски и неговиот АЕК Ларнака се на чекор до плеј-офот од Лига Европа откако вечерва со 2-0 триумфираа на гостувањето во Грац.

Македонецот во 74. минута рутински ја затресе празната мрежа на Штурм за да го постави конечниот резултат.

Мечот ќе биде запаметен и по големиот инцидент кој се случи откако помошник судијата беше погоден со лименка пиво која полета од трибините. Настрада главата на шведскиот судија, Фредрик Кливер кој заработи голема исекотина и не можеше да продолжи да ја дели правдата.

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

повеќе

Способноста за контролирање на бесот е одлика на луѓето со цврст карактер. За жал, во оваа конфузна реалност, таквите индивидуи се вистинска реткост.

повеќе