Премиерлига

Три пресврти, седум гола и победа на Манчестер Сити над Њукасл (ВИДЕО)

Манчестер Сити со 4-3 победи на гостувањето кај Њукасл во меч кој не им значеше многу и на двата тима, херој на шампионот беше Феран Торес кој постигна хет-трик.

Манчестер Сити како шампион отпатува во Њукасл кој веќе имаше обезбедено опстанок, па во еден меч без притисоци беа постигнати дури седум голови.
 
Њукасл поведе со гол на Крафт во 25. минута, следуваа голови на Кансело и Феран Торес за комплетен пресврт и водство на Манчестер Сити од 2-1.
 
Во судиското продолжение од првиот дел, Њукасл доби пенал кој го реализираше Жоелинтон за 2-2.
 
По 15 минути игра во вториот дел, нов пенал за Њукасл, овој пат шутираше Вилок кој прво промаши, па одбиената топка повторно дојде до него, овој пат погоди за нов пресврт и водство на неговиот тим од 3-2.
 
До крајот на мечот Феран Торес постигна уште два гола. Хет-трк на Шпанецот, трет пресврт на натпреварот и победа на Манчестер Сити од 4-3.

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе