Три од три за Интер, победа и против Удинезе (ВИДЕО)

Интер запиша три нови бода и го продолжи перфектниот старт на новата сезона, тимот на Конте со минимални 1-0 го совлада Удинезе.

Интер ја забележа и третата победа во Серија А, Удинезе голем дел од мечот играше со фудбалер помалку, се носеше добро со фаворитот, но не успеа да си оди со бод од Милано.

Клучниот момент можеби беше оној во 35. минута кога поради удар на противнички играч без топка Де Паул доби директен црвен картон.

Пред крајот на првото полувреме по одличен центаршут на Годин, Сенси даде гол со глава за водство на Интер од 1-0. Тоа беше и конечниот резултат.

Во вториот дел Интер имаше уште неколку солидни шанси за поголема победа, но не ги искористи.

Македонскиот напаѓач Илија Несторовски остана на клупата за резервни фудбалери.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".